عاملي: هم اکنون مساله حقوق بشر به ابزار سياسي و خشونت تبديل شده است » پورتال حقوق بشر اسلامی
26 شوال 1438 |   | 21 July 2017  |   |  جمعه 30 تير 1396
العربیه |  English

فارسی |

 

-----------------------------

» پایگاههای مرتبط

» مقام معظم رهبری
» پایگاه ریاست جمهوری
» مجلس شورای اسلامی
» وزارت امور خارجه
»معاونت آموزش و پژوهش


 


 
 عاملي: هم اکنون مساله حقوق بشر به ابزار سياسي و خشونت تبديل شده است
 
عاملي: هم اکنون مساله حقوق بشر به ابزار سياسي و خشونت تبديل شده است
آنکارا- دکتر " سعيد رضا عاملي " استاد دانشگاه تهران با تاکيد بر اين که در حال حاضر مساله حقوق بشر به يک ابزار سياسي و ابزار خشونت تبديل شده است ، گفت : در بسياري موارد جنگها به بهانه حقوق بشر اتفاق مي افتد و نمونه آن نيز جنگهاي عراق و افغانستان است.
به گزارش ايرنا، وي که براي شرکت در همايش بين المللي حقوق بشر و گفتگوي تمدنها در آنکارا به سر مي برد در سخنان خود در نخستين نشست اين کنفرانس که تحت عنوان " جهانگرايي و حقوق بشر " برگزار شده بود با اعلام اين مطلب و با تاکيد بر اين که يک عنصر انساني نمي تواند به عامل جنگ تبديل شود ، گفت : مساله حقوق بشر بين المللي و اصرار در آن به معناي ايجاد سياستهاي سلطه و يک نگاه تک سويه گرايانه است.
عاملي با اشاره به اين که به علت ارزشهاي متفاوت فرهنگي جوامع ، هر سياستي که اصرار بر ارزشهاي جهاني داشته باشد ، ارزشهاي جوامع را دچار چالش خواهد کرد ، گفت : در مورد برخي لايه هاي اجتماعي مي توان از شمول گرايي سخن به ميان آورد ، ولي در مورد برخي لايه هاي اجتماعي بايد خاص گرايي را مطرح کرد و اين نگاه همزمان نوعي تاکيد و توجه به تنوع فرهنگي و رويکرد چند فرهنگ گرايي است.
استاد ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به اين که اگر تاکيد بر شمول گرايي و خاص گرايي به طور همزمان باشد اين به معناي داشتن ارزشيهاي بشري است گفت: هر جامعه ارزشها خاض فرهنگي خود را دارد و اين مساله به خصوص در جوامع اسلام اهميت بسياري دارد.
وي با اشاره به اين که اسلام ديدگاه حقوق بشر اسلامي نسبت به انسانها دارد و حقوقي خاص براي انسانها قائل است اين مساله نبايد مورد سوال قرار بگيرد و مسايلي همانند ممنوعيت حجاب در دانشگاهها و نيز سطوح اجتماعي برخي کشورها از جمله فرانسه در حقيقت اين حقوق اسلامي را به چالش مي کشد و نمي تواند مورد قبول باشد.
در اين همايش يک روزه که از سوي " نهاد حقوق بشر نخست وزيري ترکيه " برگزار مي شود مسايل " جهان شمولي حقوق بشر " و " نقش سازمانهاي بين المللي حقوق بشر در نهادينه شدن حقوق بشر " مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.
در همايش مزبور که در سه نشست برگزار مي شود علاوه بر جمهوري اسلامي ايران و ترکيه ، شرکت کنندگاني از کشورهاي مونته نگرو، عراق، آذربايجان، مجارستان، مقدونيه، يونان، قرقيزستان، فرانسه، قزاقستان و پرتغال شرکت داشتند
 
 
  
 
 

دلسوزی از حقوق بشر و سختگیری به مردم از زبان ناقضین حقوق بشردلسوزی از حقوق بشر و سختگیری به مردم از زبان ناقضین حقوق بشر
...

عفو محكومين در سالروز حقوق بشر اسلامیعفو محكومين در سالروز حقوق بشر اسلامی
---

زمان برگزاری همایش حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی تغییر یافت
---

کتابکتاب"حقوق بشر" منتشر شد
---

عضو شوراي عالي کميسيون حقوق بشر اسلامي: تعلل درتحقق حقوق معلولان غيرحقوقي استعضو شوراي عالي کميسيون حقوق بشر اسلامي: تعلل درتحقق حقوق معلولان غيرحقوقي است
---

 

حاکمیت دولتها، حقوق بشر و جهانی شدن
نویسنده: دکتر صالح موهوبی

»حقوق بشر در اسلام و اعلاميه جهاني حقوق بشر
نویسنده: دكتر سيد حسين صفائي

»اسلام و حقوق بشر(1)
نویسنده: داود فیرحی

»اسلام و حقوق بشر(2)
نویسنده: داود فیرحی

»کرامت انسان اصل‌محورى‌حقوق بشر
نویسنده: حسين مهر پور

 
COPYRIGHT (C) 2009, Islamic Human Rights. All Rights Reserved. | Portal Powered By: Iran Web Co.